خط فرآوری و بسته بندی انواع سبزی و میوهدر ابتدای کار پس از ورود مواد اولیه به خط تولید که شامل سبزیجات یا انواع میوه می باشد ،مرحله بازرسی می باشد و پس از تایید وارد دستگاه سورتینگ و گریدینگ برای میوه جات می شود ، در درجه بندی  میوه از عوامل فیزیکی مانند وزن ،اندازه،رنگ و نوع سایز استفاده می شود بطور مثال سورتینگ خیار بر اساس قطر خیار درجه بندی میکند و یا سورتینگ مرغ و ماهی بر اساس وزن می باشد.

در مرحله بعد به نوار بازرسی و لکه گیری می رسیم که سبزی و میوه در حین عبور از روی نوار بازرسی ،توسط کارگر مورد بازرسی قرار گرفته و سبزیجات له شده و میوه های لک دار جدا می شوند.

در مرحله بعد به دستگاهها و ماشین الات شستشو می رسیم که می توانند به صورت غیر پیوسته و یا پیوسته و کانتینیوس باشد ،به صورت غیر پیوسته که استفاده از وانها و میز های استیل کاربرد دارد و در سیستم پیوسته دستگاه شستشوی نواری کانتینیوس چند مرحله ای ،نوع مطلوب توصیه شده می باشد. در دستگاه شستشوی سبزیجات از 5 مرحله و در میوه از سه مرحله شستشو استفاده می شود که شامل مراحل شستشوی اولیه ،ضدعفونی، شستشوی ثانویه می باشد مراحل گل گیری برای سبزیجات اضافه می شود و مرحله آب گیری و بازدید بعد از آن قرار دارد.

انواع دستگاههای خرد کن و اسلایسر در این خطوط کاربرد دارد دستگاه خردکن بشقابی سبزی،دستگاه خردکن بشکه ای یا مخزن دار سبزی،دستگاهای اسلایسر هویج و بادمجان،دستگاههای اسلایسر میوه و ....

برای افزایش کیفیت،ماندگاری و بالابردن ظاهر فیزیکی اکثر سبزیجات و صیفی جات باید آنزیم بری شوند.آنزیم پلی فنل اکسیداز باعث قهوه ای شدن سبزی و میوه و صیفی شده لذا باید توسط دستگاه بلانچینگ یا آنزیم بر این آنزیم غیر فعال شود و استفاده از بلانچینگ در خطوط میوه خشک و چیپس میوه ،خطوط سبزی خشک و گیاهان دارویی،خط تولید ترشی و بسیاری فرایندهای نظیر این کاربرد دارد با حذف آنزیم پلی فنل اکسیداز توسط بلانچ با اب گرم و یا بخار که به بافت محصول بستگی دارد از قهوه ای شدن ان جلوگیری می کنیم.

اگر مبنا ،استفاده تازه از میوه و سبزی باشد بعد از این مراحل سبزی و میوه به سمت دستگاههای بسته بندی وکیوم دار با قابلیت تزریق گاز هدایت می شود مثل انواع دستگاههای وکیوم کابینی مانند وکیوم تک کابین یا وکیوم دو کابین و اگر مقدار تولید بالا باشد از دستگاههای سیستم مستقیم وکیوم مانند دستگاه وکیوم ایستاده ،دستگاه وکیوم عمودی و یا دستگاه وکیوم افقی به صورت چند نازل استفاده می شود، همچنین استفاده از میوه و سبزی در ظروف یکبار مصرف کاربرد وسیعی پیدا نموده است که برای این منظور از دستگاههای سیل وکیوم که در مدل های مختلف موجود می باشتد استفاده می شود مانند دستگاه سیل وکیوم رومیزی ،دستگاه سیل وکیوم دوبل،دستگاه سیل وکیوم رفت و برگشتی،دستگاه سیل وکیوم کشویی و در راندمان بالاتر از دستگاه سیل نواری یا تری سیلر استفاده می شود . دستگاه با تکنولوژی بالاتر دستگاه فرم فیل سیل می باشد که ظرف یکبار مصرف را نیز تولید می کند.در مورد دستگاهها و ماشین آلات بسته بندی تنوع بسیار بالاست از انواع سیستم های پیوسته و غیر پیوسته استفاده می شود برای مثال به جای استفاده از دستگاه فرم فیل سیل می توان از دستگاه ترموفرمینگ برای تولید ظروف یکبار مصرف استفاده کرد و بسته بندی را با دستگاه سیل وکیوم و یا تری سیلر انجام داد.

در صورت تولید مازاد و یا استفاده از ادامه خط برای تولید سبزی خشک ،میوه خشک،گیاهان دارویی و یا چیپس میوه ،مواد مورد نظر به دستگاه خشک کن منتقل می شود،استفاده از خشک کن های کابینی یا کابینتی برای تولید کم یا پایلوت استفاده می شود که از کیفیت و سرعت بالا برخوردار نیست اما استفاده از خشک کن های کانتینیوس و پیوسته کیفیت و سرعت را در تولید بالا می برد . ایجاد اطاقک های خشک کن که تعداد زیادی گاری و سینی در آن جا می شود هم در برخی موارد کاربرد دارد اما خشک نواری نوع مطلوب خشک کن بوده که به صورت مونو ریل و یک طبقه یا چند ریلی و چند طبقه نیز ساخته می شود.

پس از تولید سبزی و میوه خشک آن را در بسته بندی های سلفونی توسط دستگاه بسته بندی عمودی توزین دار ،بسته بندی می کنیم. انواع بسته بندی عمودی و با توزین های متفاوت بسته به مقدار تولید موجود است دستگاه بسته بندی عمودی با بالابر مورب یا زد سیستم اتوماسیون بسته بندی را ایجاد میکند. استفاده از بسته بندی های ظروف یکبار مصرف هم با استفاده از دستگاه سیل وکیوم انتخاب دیگر ماشین آلات بسته بندی است. همچنین استفاده از کیسه وکیومی(بگ) با استفاده از دستگاههای وکیوم کابینی یا دستگاه وکیوم عمودی و دستگاه وکیوم افقی امکان پذیر است.

در انتهای خط تولید به بسته بندی کارتن و دستگاه بسته بندی شیرینک که به شیرینگ شهرت دارد می رسد.انواع دستگاه شیرینگ پک مانند ،دستگاه شیرینگ نیمه اتوماتیک،شیرینگ کابینی برای بسته های کوچک،شیرینگ اتوماتیک با نوار نقاله،شیرینگ فول اتوماتیک با سیستم ردیف کن و ... وجود دارد که تنوع بسیار بالا در دستگاه شیرینگ پک امکان انتخاب را بالا برده.

جمعه، 20 بهمن 1396   |  1403 بازدید